Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi tokom posjete Iraku izjavio je da Hormuški moreuz ostaje pod potpunom kontrolom Irana.
„Obavijestio sam svog kolegu o najnovijim ishodima rata koji je nametnut Iranu, kao i o razvoju događaja u vezi s Memorandumom o razumijevanju potpisanim između Irana i Sjedinjenih Američkih Država“, rekao je Araghchi.
Dodao je da Hormuški moreuz ostaje pod potpunim nadzorom i upravljanjem Irana tokom narednih 30 dana, a nakon uklanjanja svih prepreka puni kapacitet ovog plovnog puta bit će obnovljen.
„Na tome radimo“, dodao je.
Istakao je da je sva odgovornost na Iranu i da je to jasno definisano sporazumom sa SAD-om.
„Svako miješanje ili bilo kakva jednostrana akcija dovest će do pogoršanja situacije i odgoditi ponovno potpuno otvaranje moreuza“, rekao je Araghchi, prenosi Al Jazeera.
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.
Datum i vrijeme objave: 28.06.2026 – 17:55 sati





