Iz ureda člana Gradskog vijeća New Yorka tvrde da je bivšem premijeru uručeno proglašenje, a ne status počasnog građanina, kako najavljuju GP URA i Dritan Abazović
Bivši premijer i lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović nije proglašen za počasnog građanina Njujorka, ali mu je uručeno priznanje za javni angažman, piše portal Vijesti.
Kako prenosi portal Vijesti, to je potvrđeno iz kabineta Christophera Martea, člana Gradskog vijeća Njujorka, koji je sa još pet vijećnika potpisao dokument koji je Abazoviću uručen tokom posjete Sjedinjenim Američkim Državama.
“Gradsko vijeće Njujorka nema nadležnost da proglašava počasne građane. Vijeće je izdalo proglas, koji je pravni dokument u kojem se pominju dostignuća bivšeg ministra”, saopšteno je iz Marteovog kabineta, prenosi portal Vijesti.
Kako prenose mediji, demantovane su tvrdnje GP URA i Abazovića, koji je javnost obavijestio da je bivši premijer odlukom Gradskog vijeća postao počasni građanin New Yorka. Kako prenosi portal Vijesti, redakcija nije dobila odgovore od GP URA i Abazovića na pitanja zašto je nagrada uručena na taj način.
Portal podsjeća da je u osporenom dokumentu jasno navedeno da je riječ o “proglasu”, odnosno svečanom priznanju koje vijećnici Gradskog vijeća redovno dodjeljuju pojedincima i organizacijama za doprinos društvu, a ne status počasnog građanina.
Kako prenosi portal Vijesti, ovo nije prvi put da Abazović dobija drugačije priznanje od njegovog pravog karaktera. Mediji podsjećaju da je 2022. godine dobio počasni doktorat Švicarskog univerziteta za menadžment, ekonomiju i finansije (Swiss UMEF University), za koji je švicarsko Ministarstvo prosvjete i nauke kasnije objavilo da potiče od neakreditovane institucije čije diplome nemaju zvaničnu akademsku vrijednost u toj zemlji.





