Nažalost i dalje nismo deblokirali lokaciju za pretovar otpada koju blokiraju stanovnici sjevernog dijela grada, kao i pojedini političari – rekao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić u srijedu na drugoj konferenciji za novinare, u povodu izvanredne situacije na području Grada Mostara proglašene u ponedjeljak zbog požara na gradskom deponiju Uborak. Istodobno je pozvao građane da prestanu s blokadama i omoguće nesmetan rad komunalnim službama.
Kordić je najprije podsjetio da je deponija i jutros gorjela, nakon čega je ugašena te da je ustanovljena manja zagađenost zraka, odnosno indeks zagađenosti 58 koji je osjetno manji nego prethodna dva dana.
– U dosta dobroj dinamici sve to skupa funkcionira, ali još nemamo riješenu deblokadu odvoza otpada iz Grada Mostara. Kamioni puni smeća trenutačno stoje u krugu komunalnih poduzeća i sada čekamo intervenciju policije koja bi trebala osigurati pretovarnu lokaciju – naglasio je Kordić koji je sa svojim suradnicima i danas imao sastanak s predstavnicima Civilne zaštite Grada Mostara.
Naglasio je da je ukinuta naredba za evakuaciju građana iz neposredne blizine deponija, kao i da će biti angažirane dodatne sigurnosne snage, naglašavajući još jednom da se ovdje radi “o terorističkom činu, budući da su bile ugrožene kuće i ljudski životi”.
– Poslali smo poziv jednoj agenciji koja se bavi održavanjem sigurnosti da se stave na raspolaganje kako bi dva sporna lokaliteta osigurali da se nesmetano može raditi i da izbjegnemo potencijalne nove incidente. Zaštitarske ekipe na terenu će biti večeras – dodao je Kordić.
Najavio je postavljanje videonadzora na tim lokacijama te još jednom naglasio da je trenutačno najveći problem blokada pretovarne lokacije odakle bi se otpad iz Mostara odvozio dalje na druge lokacije.
– Osim stanovnika sjevernog dijela grada, ima tu i predstavnika političkih stranaka koji blokiraju odvoz smeća iz Grada Mostara, tobože štiteći ne znam čije interese ili loveći jeftine političke bodove, a ustvari dovode u ugrozu sve stanovnike Grada Mostara. Ja sutra više neću šutjeti, govorit ću točno o imenima i prezimenima koji su to ljudi pa neka stanovnici u desetom mjesecu procijene jesu li štitili njihove interese.
Građanima sjevernog dijela grada koji blokiraju pristup pretovarnom platou uputio je apel da to prestanu raditi te naglasio da “svatko tko se oglušava na naredbe Stožera civilne zaštite Grada Mostara čini kazneno djelo.“
Kordić je ovom prilikom zahvalio federalnoj i županijskoj Vladi na izdvojenih po 300.000 maraka za potporu, ali naglasio i to, da je u ovom trenutku nemoguće govoriti o procjeni štete.
Dodao je da će Grad Mostar na svojoj internetskoj stranici uskoro objaviti točne podatke nedavno postavljene mjerne postaje po pitanju zagađenosti zraka.
Kordić se osvrnuo i na večerašnje najavljeno okupljanje navijača na Trgu Musala u povodu zajedničkog praćenja utakmice BiH – Katar (21 sat) na Svjetskom prvenstvu 2026.
– To je bila tema na ovoj sjednici Stožera civilne zaštite, a s obzirom na to da je gradonačelnik Hrvat i da igra Bosna i Hercegovina za koju ja tobože ne navijam, zabranim li okupljanje, mislim da će to biti nacionalni problem. Pratit ćemo do same utakmice što se događa. Ako bude nekakva alarmantna situacija, naravno da ćemo poslati poruku organizatorima da to ne čine. Ljudi trebaju odlučiti na osobnu odgovornost – izjavio je.
Zapovjednik Profesionalne vatrogasne službe Petar Jurić naglasio je da su vatrogasci iscrpljeni te da su imali još intervencija osim one na Uborku.
Podcrtao je da na raspolaganju imaju samo 12 vozila i nekih 40-ak djelatnika koji su se već “poprilično nadisali dima“.
– Prekjučer smo imali 12 intervencija, a jedna od njih bio je ogromni požar u Uborku. Cijelu noć smo dežurali na Uborku, da bi se u 7:20 ujutro ti dežurni vatrogasci vratili u postrojbu. Tada, kad su oni otišli, nije bilo apsolutno nikakvog plamena, nije bilo čak ni ozbiljnog dima, da bi se malo prije 8 sati, upravo kada je ekipa opet pošla na dežuru, pojavio ne dim, nego plamen, i to ne na dijelu koji je gorio prethodnih dana, nego je gorjelo tisuću naslaganih guma – rekao je Jurić.
Naglasio je da je zapaljene gume bilo iznimno teško ugasiti te da su akciju gašenja usporavala dva problema. Kao prvi, istaknuo je činjenicu da se u krugu deponija nalazi spremnik od 4000 litara dizela, a drug problem bila je blizina šume iza koje su kuće.
– Podijelili smo se u dvije ekipe i mobilizirali sve naše postrojbe, DVD Buna, DVD Blagaj Jugoistok, DVD Ruište, a bili su pozvani i air-tractori, s tim da su oni mogli poletjeti tek u 10 sati. Kritični dio se odigrao upravo negdje od 8:30 do 10 sati, kada su kuće bile kritično ugrožene. Urađena je evakuacija stanovništva, a sve što su vatrogasci izveli u datim okolnostima graniči s mogućim – naveo je Jurić.
Dodao da su u pomoć pri gašenju priskočile i kolege iz Konjica, Jablanice, Stoca, Čapljine te da će se dio deponija koji je jutros gorio još neko vrijeme dimiti.





