U Grčkoj je službeno je otvoren neobičan, ali prijeko potreban “lov na vještice” u morskim dubinama. Ovo je prvo veliko takmičenje u lovu na lagocefaluspopularno poznat kao “zeca riba“ – invazivna i visoko toksična vrsta koja je doslovno objavila rat grčkim ribarima i lokalnom ekosistemu.
Da je situacija alarmantna dokazuje i činjenica da su nadležni i ribolovačka udruženja širom zemlje pozvali apsolutno sve profesionalce i amatere da se pridruže akciji. Za najuspješnije su osigurane vrijedne novčane i materijalne nagrade.
Zašto je “zečja riba” javni neprijatelj broj jedan?
Ova vrsta, koja je iz Crvenog mora stigla preko Sueckog kanala, postala je prava noćna mora za Egejsko i Jonsko more. Ribari su očajni iz nekoliko ključnih razloga: sa svojim nevjerovatno jakim zubima (koji podsjećaju na zečeve), ova riba bez problema pokida najtvrđe ribarske mreže i najlone kako bi došla do svog plijena.
Proždire sve na svom putu, drastično smanjujući populaciju autohtonih vrsta riba i rakova. Lagocephalos sadrži u svojim organima tetrodotoksinsmrtonosni toksin koji može biti fatalan za ljude ako se konzumira riba. Čak ni termička obrada ne uništava ovaj otrov.
“Ova riba doslovno proždire naš ekosistem i mijenja biološku ravnotežu mora. Ako je ne zaustavimo, posljedice po grčki turizam i ribolov će biti katastrofalne”, upozoravaju morski biolozi.
(Telegraf.rs)





