U nevremenu koje je u četvrtak uveče haralo Slovenijom, najteže su pogođene opštine Komenda i Cerklje u Gorenju. Razmjeri posljedica postali su vidljivi tek jutros, a na terenu je oko 120 vatrogasaca.
Jak vjetar je skidao pokrivače sa krovova i raznosio ih preko puteva, a neke drvene konstrukcije nisu mogle izdržati nalet nevremena. Sve raspoložive vatrogasne jedinice su na terenu, a aktivirana je Državna civilna zaštita.
Pozivamo građane da prije svega vode računa o svojoj sigurnosti, saopšteno je sinoć iz opštine Komenda. Prema riječima lokalnog gradonačelnika Jurija Kerna, šteta je ogromna. U Kamniku su poplavljene i dvije školske zgrade. Nema informacija o povrijeđenima.
Command
Područje Komende zahvatilo je nevrijeme oko 20.30 sati, kada su mnogi ostali bez struje, a snabdijevanje nije uspostavljeno ni jutros. Do jutra je zabilježeno 136 dojava o događajima na području Komende, saopćeno je iz Uprave za zaštitu i spašavanje. Više od 100 objekata je teško oštećeno, rekao je direktor Uprave za zaštitu i spašavanje RS Leon Behin.
Sanacija objekata je već u toku, obezbjeđivanje prohodnosti puteva, uklanjanje oborenog drveća i otklanjanje prekida u isporuci električne energije. Kako je objasnio Behin, Uprava je poslala i 10 većih agregata koji pomažu u snabdijevanju škola, vrtića i drugih javnih objekata.
Danas stižu tri specijalna vozila za rad na visini, koja će pokrivati velike objekte u okruženju, a na putu je i ekipa sa dronovima, koja će snimiti cijelo pogođeno područje, dodao je.
‘, backScript: ‘https://cdn2.midas-network.com/Scripts/midasWidget-25-1099-11898.js’ } googletag.cmd.push(function(){function e
Šteta je ogromna, a posebno naselja Nasovce, Breg, Klanec, Potok i dio Komende, kazao je načelnik Komende Jurij Kern. Procjenjuje se da će osnovne popravke trajati nekoliko dana, nakon čega će stanovnici morati da angažuju krovopokrivače kako bi stanje vratili u normalu. Prema njegovim riječima, oštećeni su ne samo krovovi, već i veliki broj gotovo urušenih zidova kuća, pa će rekonstrukcija biti veoma obimna.
Kern nema informacija da je u nevremenu bilo povrijeđenih, ali je zabilježen niz problema u štalama, gdje su stradale životinje, posebno živina.
Vatrogasne jedinice iz matične i okolnih zajednica i jutros su se okupile u Vatrogasnom domu Moste, gdje se nalazi i Glavni operativni štab, saopšteno je iz opštine Kamnik.
“Nakon preuzimanja zadataka, ekipe su već izašle na teren, gdje su tek jutarnji sati pokazali razmjere jučerašnjeg katastrofalnog nevremena. Šteta na objektima i infrastrukturi je ogromna.”
Vatrogasci iz regije Ljubljana III već su stigli u pomoć lokalnim vatrogascima u Komendu. Danas je na terenu oko 120 vatrogasaca, podaci su Vatrogasnog saveza Slovenije.
Apel opštine: Vodite računa o svojoj bezbednosti
“Općinu Komenda večeras je ponovo pogodilo nevrijeme! Najteže je pogođen zapadni dio općine. Uništeni su brojni poslovni i stambeni objekti, srušena su brojna stabla, putni priključci su u prekidu, a pojedini dijelovi općine i dalje su bez struje. Sve raspoložive vatrogasne jedinice su na terenu, a Državna civilna zaštita je također pozvala sve građane Kome da se pobrinu za sigurnost” saopštila je sinoć opština.
Kao što možete vidjeti na fotografijama, vjetar je lomio drveće i stubove, skidao krovove i prevrnuo putokaze. Putevi su bili prekriveni granjem.
U Komendi je do 23 sata zabilježeno više od 100 prijavljenih događaja. sama.
“Ukoliko vam je potreban privremeni smještaj, benzinski ili dizel agregat, pozovite +38641625199. Besplatne plahte za pokrivanje krova možete podići u Vatrogasnom domu PGD Moste”, navodi se u saopštenju Općine Kamnik.
“Apokalipsa, Sudnji dan”
Jedno od najugroženijih mjesta je Klanec kod Komende, koji je potpuno devastiran, javila je čitateljka Maja.
“Pola sela je bukvalno uništeno, nikada nisam vidjela ništa slično”, rekla je ona. Nije mogla doći do očeve kuće, pa je vozilo ostavila nekoliko stotina metara dalje. “Ovo je apokalipsa, sudnji dan. U 60 godina koliko je živio moj otac, nikada nije bilo ovako. Niko od mještana ne pamti ništa slično”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, cesta je puna električnih stubova: “Bukvalno sam prelazila preko kablova, kao na poligonu, da bih pješke stigla do kuće.”
Poplavljena škola u Kamniku
Prema riječima načelnika Mateja Slapara, umjereno nevrijeme sa jakim vjetrom i pljuskovima izazvalo je više problema u cijeloj općini Kamnik. Uz Duplicu i centar grada, najteže je pogođeno područje Šmarca i Tuhinjske doline.
“Poplavljena su i dva školska objekta – OŠ Marije Vere i CIRIUS Kamnik. Štetu su tokom noći sanirali zaposleni, tako da se nastava danas odvija normalno”, rekao je Slapar za STA.
“Interventne ekipe su cijelu noć otklanjale posljedice, uglavnom otvorenih krovova, prodora vode u podrume stambenih objekata, oborenog drveća i polomljenog granja. Većina problema je riješena, a tamo gdje nije, ekipe nastavljaju sanaciju”, rekao je on. On je dodao da je još prerano za procjenu štete.
Jako nevrijeme sa nevrijeme izazvalo je i kvar sjedišta na Velikoj planini. “Pokušavamo da riješimo problem što je prije moguće”, stoji na Facebooku.
Olujne vremenske pojave zabilježene su i u ostalim dijelovima Slovenije.
(Telegraf.rs)





<% shareCounter %>
Podijelite to