DPS najavljuje da će uskoro predložiti kandidata za predsjednika Skupštine Glavnog grada, dok Pokret za Podgoricu smatra da bi nasljednik Jelene Borovinić Bojović trebalo da bude sa liste “Za budućnost Podgorice”.
Dio podgoričke opozicije, predvođen Demokratskom partijom socijalista (DPS), trebalo bi narednih dana da izabere kandidata za novog predsjednika Skupštine Glavnog grada nakon ostavke Jelene Borovinić Bojović, dok iz Pokreta za Podgoricu (PzPG) nezvanično poručuju da bi njen nasljednik trebalo da bude predložen sa liste “Za budućnost Podgorice” (ZBPG), prenose Vijesti.
Rok za izbor novog predsjednika gradskog parlamenta je 30 dana od prestanka mandata aktuelnog čelnika, ali političku situaciju dodatno komplikuju nesuglasice između sadašnjih partnera na vlasti. Pokret za Podgoricu očekuje od potpisnika koalicionog sporazuma da predlože kandidata, ističući da bi, prema tom dokumentu, to mjesto trebalo da pripadne predstavniku liste ZBPG, prenosi portal Vijesti.
Istovremeno, Nova srpska demokratija (NSD) i Demokratska narodna partija (DNP) poručuju da neće učestvovati u razgovorima koje je pokrenuo Pokret za Podgoricu. DNP smatra da više nema stabilnu većinu u glavnom gradu, dok dio vladajuće strukture sumnja da PzPG vodi razgovore sa DPS-om o mogućem kandidatu za predsjednika Skupštine, piše portal Vijesti.
Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi, s obzirom da Skupština Glavnog grada trenutno nema potpredsjednika, do izbora novog čelnika funkciju predsjednika privremeno će obavljati odbornik iz najvećeg odborničkog kluba, što znači da ta uloga pripada DPS-u. Ksenija Aranitović, Maša Šturanović i Stefan Ćulafić nezvanično se pominju kao mogući odbornici koji bi mogli voditi sjednicu zakazanu za sredinu juna, prenosi portal Vijesti.
Šef odborničkog kluba DPS-a Andrija Klikovac potvrdio je da će opozicija u narednih desetak dana predložiti svog kandidata za predsjednika lokalnog parlamenta, te najavio skoro sazivanje sjednice na kojoj će biti konstatovana ostavka Jelene Borovinić Bojović i razmatran izbor njenog nasljednika.
Ministarstvo uprave je podsjetilo da je Skupština Glavnog grada zakonski dužna da u roku od 30 dana izabere novog predsjednika. Upozorili su da bi dugotrajna blokada rada parlamenta mogla dovesti do primjene zakonskih mjera, uključujući mogućnost raspuštanja Skupštine i imenovanja povjerenika.
Podsjetimo, Skupština Glavnog grada ima 59 odbornika, a nakon izlaska DNP-a i Slobodne Crne Gore iz vladajuće većine, aktuelna vlast ima 27 odbornika, zbog čega joj je za donošenje ključnih odluka potrebna podrška najmanje tri odbornika iz opozicije. Posljednja sjednica gradskog parlamenta održana je 16. aprila.





