Ukrajinski napad dronom izazvao je veliki požar u ruskoj rafineriji nafte Tuapse na obali Crnog mora, potvrdili su lokalni zvaničnici.
Zbog opasnosti od širenja vatre, evakuisane su obližnje zgrade u području rafinerije.
Zaustavljene operacije i prethodni napadi
Rafinerija, koja je u vlasništvu kompanije Rosneft i uglavnom proizvodi derivate za izvoz, već je bila van funkcije od 16. aprila nakon ranijeg napada dronom.
Prema izvorima iz industrije, proizvodne aktivnosti su bile obustavljene i prije najnovijeg incidenta.
Reakcije lokalnih vlasti
Guverner Krasnodarske oblasti Veniamin Kondratyev zjavio je da je izbio “ozbiljan incident” i da je požar zahvatio rafineriju nakon napada.
Načelnik okruga Tuapse naredio je evakuaciju ulica u blizini postrojenja zbog rizika od širenja požara.
Širi kontekst napada
Ukrajina se za sada nije oglasila povodom ovog incidenta. Kijev je, međutim, posljednjih mjeseci pojačao napade na rusku infrastrukturu, dok su pregovori o okončanju rata uz posredovanje SAD-a zastali.
Raniji napadi na istu rafineriju i luku Tuapse već su izazvali izlivanje nafte u more i višednevne požare.
Datum i vrijeme objave: 28.04.2026 – 11:40 sati





