Cijene nafte pale su za četiri posto, potaknute nadom u diplomatsko rješenje i deblokadu ključnog Hormuškog tjesnaca.
Cijene nafte na svjetskom tržištu pale su u ponedjeljak u prosjeku za četiri posto. Reakcija je to tržišta na vijest da su Sjedinjene Američke Države (SAD) i Iran tijekom vikenda prekinuli međusobne vojne napade, nakon dva tjedna neprekidnih napetosti.
Ovo kratkotrajno zatišje odmah je povećalo nade u moguće diplomatsko rješenje koje bi ublažilo širi sukob na Bliskom istoku i, što je najvažnije za globalno gospodarstvo, omogućilo nesmetan nastavak komercijalne plovidbe u strateški važnom Hormuškom tjesnacu.
Tržišta su brzo reagirala na smirivanje napetosti, što se izravno odrazilo na cijene barela.
Terminski ugovori (fjučersi) na Brent sirovu naftu pali su za 3,96 dolara (ili 4,1 posto), pa se tako barelom trgovalo po cijeni od 92,82 dolara. Zanimljivo je da su ranije tijekom trgovanja cijene nakratko pale i ispod granice od 90 dolara.
Američka nafta marke West Texas Intermediate (WTI) također bilježi oštar pad. Trgovala se po cijeni od 85,29 dolara po barelu, što predstavlja pad od 4,02 dolara, odnosno 4,5 posto.
Pad cijena predstavlja barem kratkotrajno olakšanje za globalno gospodarstvo koje je proteklih tjedana strahovalo od potencijalne energetske krize i drastičnih poskupljenja uslijed blokade najvažnijih pomorskih ruta za transport nafte.





