U proteklih 10 godina došlo je do velikog renoviranja zdravstvenog sistema koja je bila uspješna i gdje smo već izgradili ili renovirali kliničke centre, kao i bolnice i domove zdravlja. Dosta je urađeno, dosta renovirano, a taj ciklus još traje. Neke od takvih bolnica su, na primjer, Tiršova 2, koja ima svoju dinamiku i Nadam se da će to biti završeno tokom naredne godine, da će prvi pacijenti već moći da koriste ovu veliku zdravstvenu ustanovu.kaže premijerka Srbije, prof. dr Đuro Macut u intervjuu za Telegraf.rs
Na pitanje kako vidi zdravstveni sistem Srbije za pet godina i da li će se ulaganja nastaviti, profesor Macut nam je optimistično odgovorio i najavio nova ulaganja.
– Pa, ja to doživljavam i doživljavam kao poboljšani sistem. Pacijenti su potpuno svjesni da smo prošli veliku transformaciju, da smo se značajno modernizirali. Nastavit ćemo ulagati u kvalitetnu tehnologiju. Mnogo se radi i na terapijama koje su moderne i ima dosta pomaka i omogućava svim našim sugrađanima da dobiju adekvatne lijekove. To su nedavne, da tako kažemo, mjere koje je najavio predsjednik Republike, a koje se zapravo odnose na mogućnost da se terapija učini dostupna svima.ali svakako idemo ka novim terapijskim režimima koje moramo sprovoditi ako želimo da imamo zdravu populaciju – naglasio je premijer.
Foto: Telegraf.rs
Mobilne klinike
Mobilne ambulante će biti most ka uspostavljanju stabilnog odnosa u zdravstvenom sistemu u smislu hijerarhijskog odnosa primarne zdravstvene zaštite, prije svega, sa nivoom sekundarne zdravstvene zaštite, dodao je on.
– Pomenuli ste dobar primer Doma zdravlja u Nišu. Tamo je jedan veliki zdravstveni centar koji je zaista ogroman i može pokriti mnogo stvari i u preventivnom smislu i u dijagnostici i u nekim, da tako kažem, nivoima neke terapije, ali onih koji su prije svega na nivou doma zdravlja. Dakle, taj model je dobar primjer kako to treba raditi, a slične stvari se mogu raditi i u drugim dijelovima zemlje gdje je to moguće. Jedna od ideja koju je izneo moj kabinet, a to su zapravo opštinski domovi zdravlja, trebalo bi da bude nešto što će koristiti građanima. To su mobilne ambulante, da budu mobilne i prisutne u jedinicama lokalne samouprave. Dakle, vraćanjem uloge domova zdravlja na zdrav način, zapravo trebamo zamijeniti mobilne ambulante u perspektivi boljom organizacijom ovog sistema i na taj način ćemo zapravo postaviti mrežu primarne zdravstvene zaštite da bude dostupna svim našim građanima. Naravno, mobilne ambulante će ostati, one se ne mogu ukinuti jer i dalje postoje oblasti u kojima će morati da se interveniše, a nema potrebe, ali one će postati mobilne u smislu da će moći da budu korisne građanima u jednom, drugom ili trećem delu Srbije, kada se uspostavi sistem mobilnih ambulanti u celini – objasnio je premijer Macut.
‘, backScript: ‘https://cdn2.midas-network.com/Scripts/midasWidget-25-1099-11898.js’ } googletag.cmd.push(function(){function e
Poruka građanima je da vjeruju državnom zdravstvu, ističe premijer.
– U poslednjih deset godina uspeli smo da pokrijemo praktično sve pacijente biološkim i drugim terapijama koje su zaista moderne. Imamo veoma modernizovanu mogućnost rada sa pacijentima u ovim, posebno multidisciplinarnim timovima, gde određujemo terapije koje su adekvatne pacijentima, a uz kliničku genetiku koja će sigurno biti primenjiva, to je zapravo primenjena medicina i primenjena nauka u medicini, moći ćemo da personalizujemo medicinu. Dakle, čeka nas vrlo uzbudljiv period, kako ste rekli, za pet godina će biti drastično drugačije jer ćemo moći precizno odrediti terapije za konkretnog pacijenta, odnosno reći da će ta terapija biti uspješna za tog pacijenta.a druga terapija neće biti tako uspješna. Tako da mislim da je to budućnost integracije nauke u medicinu – rekao je profesor Macut.
– Postoji jedan broj zdravstvenih radnika koji su nakon završenih studija ili srednje škole otišli u inostranstvo. Tamo su proveli i određeni broj godina i shvatili da se žele vratiti u domovinu. I to je jako dobar ciklus povratka, odnosno projekat koji funkcionira gdje se ljudi zapravo vrlo često vraćaju i njihovo znanje je izuzetno korisno u sredinama u koje će se vraćati. Postoji i aktivnost koju sprovodi Ministarstvo zdravlja, a to je zapošljavanje najboljih visokoškolaca.. To je nešto što bi bilo otprilike sinhrono sa onim što govorite. Imamo najbolje doktore, ali imamo i najbolje nove studente koji će sigurno postati dobri doktori i stručnjaci u određenim oblastima. Odnosno, stručnjaci sa visokim stepenom znanja u određenim oblastima i granama medicine. To je nešto što je kontinuirana akcija koju sprovodi Ministarstvo zdravlja i što je jako dobro – rekao je prof. dr Đuro Macut za portal Telegraf.rs.
Cijeli razgovor možete pogledati u videu na početku teksta.





