Prilikom današnjeg sastanka sa čelnicima izvršne i zakonodavne vlasti Brčko distrikta, šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca je naglasio da Brčko jeste najpozitivniji primjer međusobnog uvažavanja predstavnika različitih politika, kultura i uopšte različitih naroda u BiH, koji apsolutno zaslužuje i treba biti preslikan i u druge djelove Bosne i Hercegovine.
“Upravo stoga ćemo podržavati i dalje ekonomsko i svako drugo jačanje Distrikta i kroz najkonkretnije projekte, kao što je čišćenje plovnog puta ali i deminiranje desne obale rijeke Save. Potom i mi iz Evropske unije razgovaraćemo sa predstavnicima Republike Hrvatske za stavljanje među prioritete izgradnje mosta između BiH i Hrvatske na području Distrikta, ali ujedno i dati stručnu podršku kako bi čim prije bile usvojene u skladu sa evropskim standardima izmjene i dopune Zakona o sukobu interesa, potom onog o borbi protiv korupcije, te zakonima o javnoj upravi i cyber sigurnosti u Distriktu“, rekao je nakon današnjeg sastanka za zvaničnicima Distrikta šef Delegacije i specijalni predstavnik EU ambasador Luigi Soreca.
Gradonačelnik Siniša Milić posjetu je ocijenio veoma važnom u kontekstu jačanja dalje saradnje sa predstavnicima EU, što podrazumijeva i realizaciju novih značajnih infrastrukturnih projekata.
“Riječ je o projektima koji se tiču rekonstrukcije i izgradnje vodovodne i kanalizacione mreže kao i instaliranje prečišćivača otpadnih voda, kao važnih za podizanje kvaliteta života građana, te u tom smislu dobili smo apsolutnu podršku predstavnika Evropske unije ali i čelništva Evropske banke za obnovu i razvoj“, kazao je Milić.

Komentarišući stavove ambasadora Sorece o pozitivnim procesima koji se dešavaju u Distriktu, Milić je rekao da smo ovdje izgradili dosta visok stepen međusobne tolerancije i želje za zajedničkim prosperitetom.
„Čuli smo i podršku i pohvale za političke procese koji se odvijaju u našoj lokalnoj zajednici. Iskreno govoreći ja znam da to nije idealno, jer povremene političke turbulencije poremete i političku stabilnost ovog područja, no jasno je da je u ovom kontekstu Brčko distrikt – kao istinski multietnička sredina, ujedno i najstabilnija u Bosni i Hercegovini“, naglasio je gradonačelnik Milić.

Na kraju današnjih razgovora naglašeno je da će i ovaj susret doprinijeti još dinamičnijoj i čvršćoj saradnji te obostranom povjerenju predstavnika brčanske vlasti i čelnika Kancelarije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, a sve s ciljem podizanja kvaliteta života, prvenstveno svih stanovnika Brčko distrikta.





