Dolazak toplijih dana i skok temperature svake godine donose isti problem, buđenje opasnih insekata koji mnogima oduzimaju dah. Vladica Stankovićpoznati stručnjak iz Vladičinog Hana i predsjednik Udruženja “Poskok” koje godinama spašava građane od zmija i opasnih insekata, upozorava javnost na mjestima gdje se najčešće kriju ovi neželjeni gosti, ali i na novu, daleko veću prijetnju koja se polako približava našim granicama.
prema njegovim riječima, domaći stršljeni biraju određena mjesta za izgradnju gnijezda, često skrivena od očiju domaćina, sve dok njihov broj ne postane alarmantan.
– Stršljeni su najčešće u krovnim konstrukcijama kuće, mogu biti i u zemlji, na nepristupačnim osunčanim stranama. Dešava se da su i u cijevima. Na krovovima od trske, u karavanu, između udubljenja. Odgovaraju im visoke temperature i vrućina – objašnjava Stanković i dodaje da će prava ekspanzija uslijediti tek s dolaskom kasnog ljeta.
– Reč je o leglima od po 1.000 komada, čim porastu temperature, malo više, najjača aktivnost u avgustu – upozorava on.
Međutim, ono što posebno zabrinjava stručnjake i javnost je pojava nove, znatno agresivnije vrste koja je već prisutna u regionu.. Azijski stršljenipoznati po svojoj veličini i izuzetnoj opasnosti za ljude i ekosistem, stigli su u susjedstvo i pitanje je dana kada bi mogli preći na našu teritoriju.
– Azijski stršljeni su sada nešto našli, formiraju leglo do 3000 jedinki, malo su opasniji, pojavili su se u Hrvatskoj, valjda neće ni ovdje – zabrinuto zaključuje Vladica Stanković.
Ova invazivna vrsta, koja je u Evropu stigla prije dvadesetak godina iz Kine, izaziva pravu paniku u regionu jer su se rodile pčele ubice. Za razliku od našeg domaćeg stršljena, azijski stršljen je tamniji, s gotovo potpuno crnim tijelom s narandžastom trakom i karakterističnim jarko žutim vrhovima nogu.. Dok naši stršljeni traže šupljine po kućama, Azijat pravi ogromna gnijezdaveličine do jednog metra, skrivene visoko u krošnjama drveća.
‘, backScript: ‘https://cdn2.midas-network.com/Scripts/midasWidget-25-1099-11898.js’ } googletag.cmd.push(function(){function e
Ono što ih čini jezivim je njihova agresivnost i brzina, jer lete brzinom do 60 kilometara na sat. Jedan azijski stršljen može ubiti i do 50 pčela dnevno tako što im bukvalno odsiječe glave ispred košnica, čineći ih pravom propašću za pčelare. Višestruki ubodi ovih insekata mogu dovesti do zatajenja bubrega i teškog anafilaktičkog šoka čak i kod ljudi koji nisu alergični, a zbog svoje agresivne prirode često napadaju u čoporima ako sumnjaju da ste prošli preblizu njihovog gnijezda.





