Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je danas po dolasku na samit Evropske političke zajednice (EPZ) u glavnom gradu Armenije, Jerevanu, da će se razgovarati o nezavisnoj Evropi i da Stari kontinet treba da smanji pretjeranu zavisnost u energiji, odbrani i bezbjednosti i lancima snabdijevanja. Osmi samit EPZ počinje danas u Jerevanu i okuplja lidere 48 zemalja a predsjedavaju mu predsjednik Evropskog savjeta Antonio Costa i premijer Armenije Nikol Pašinjan. Prvi put je na skup pozvana jedna neevropska zemlja, Kanada.
“Razgovaraćemo uglavnom o temi nezavisne Evrope. Moramo smanjiti našu pretjeranu zavisnost konkretno u tri oblasti. Prva je energija, pretjerano smo zavisni od uvoza fosilnih goriva i prema tome stalno zavisimo od nesigurnih globalnih tržišta. Moramo povećati naše kapacitete kod kuće u Evropi, a to su obnovljiva energija i nuklearna energija zato što su domaći, jeftiniji i pouzdani”, rekla je von der Leyen novinarima.
Ona je dodala i da je druga tema odbrana i bezbjednost.
“Moramo da pojačamo naše vojne kapacitete da bismo mogli da se zaštitimo i branimo. Na raspolaganju je ogromna količina novca za investicije i zaista moramo da pojačamo napore i ubrzamo proces proizvodnje za vojsku”, rekla je ona. Von der Leyen je navela da će se razgovarati i pouzdanim lancima snabdijevanja i dodala da se Evropa okreće zemljama istomišljenicama, da ima sporazume o slobodnoj trgovini sa Latinskom Amerikom, Indijom, Australijom, Meksikom i da preko njih stvara mreže lanaca snabdijevanja.
Ukazala je da Armenija igra važnu ulogu kada je riječ o povezanosti, konkretno u južnom Kavkazu i centralnoj Aziji. Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kallas rekla je po dolasku na samit odgovarajući na upiti novinara o najavi SAD o povlačenju vojnih trupa iz Evrope da se o tome govori već duže, ali da je sadašnji “tajming” bio iznenađenje.
“To pokazuje da moramo da ojačamo evropski stub u NATO i zaista moramo da učinimo više”, rekla je Kallas i ukazala da američke trupe nisu u Evropi samo da zaštite evropske zemlje već i Amerikance. I ona je naglasila da je važno diversifikovati trgovinske rute i smanjiti rizike od zatvaranje jedne trgovinske rute, kao i da će se razgovarati o povezanosti tih ruta.
Datum i vrijeme objave: 04.05.2026 – 10:55 sati





