Pred Disciplinskom komisijom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH počeo je postupak protiv tužiteljice Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske Dragice Glušac za predmet u kojem je optužila imama i profesora Muharema Štulanovića za povredu ugleda Republike Srpske i njenih naroda, krivično djelo koje je Ustavni sud BiH u međuvremenu proglasio neustavnim i ukinuo ga.
Na pripremnom ročištu je Aldijana Porča, zamjenica glavne disciplinske tužiteljice, navela da je Glušac, kao tužilac sa dugogodišnjim iskustvom, postupala u predmetu Republičkog javnog tužilaštva RS-a po optužnici za krivično djelo koje je ukinuto odlukom Ustavnog suda BiH.
– Ured disciplinskog tužioca će dokazati da je neosnovanim gonjenjem nanijela štetu optuženom M.Š., koji trpi posljedicu za djelo koje nije krivično djelo – rekla je Porča.
U odgovoru na tužbu, Glušac je kazala kako je postupila u skladu sa zakonom, te iskoristila potvrđenu optužnicu. Navela je kako je na glavnom pretresu zakazanom po ovoj optužnici sudija dozvolio čitanje optužnice, pri čemu je ona više puta zatražila izmjenu optužnice, ali joj to nije dozvoljeno.
– Ja poštujem odluku Ustavnog suda, ali ako je to djelo diskriminisano, nisu druga djela. Ja sam to više puta rekla – navela je Glušac dodajući kako je na oslobađajuću presudu podnijela žalbu Vrhovnom sudu Republike Srpske.
– Postupila sam sigurno etično i savjesno kao tužilac – kazala je ona pred Disciplinskom komisijom.
Navela je i da je postupajući sudija pozivao da odustane od optužnice.
– Ja sam deset godina republički javni tužilac i nikad nisam odustala od optužnice – dodala je Glušac.
Prema optužnici iz decembra 2023., a na osnovu koje je disciplinski postupak pokrenut, Štulanović je 13. januara iste godine u džamiji u Bihaću prilikom govora za vrijeme džuma-namaza izjavio: “Kao posljedica da se stvori i napravi Republika Srpska, čije okoćenje slave 9. januara. Baš zbog te genocidne tvorevine koja se okotila i zaživjela tog 9. januara u vidu genocidne tvorevine eR eS. I nad samim Sarajevom slave genocidnu okotinu. Znači, braćo, treba preduzeti sve što je u našoj moći, pa se tek onda osloniti na Dragog Boga, na međunarodnu zajednicu i na nekog drugog”.
Štulanović je, kako se navodi u optužnici u koju je Detektor imao uvid, u govoru izložio poruzi, preziru i grubom omalovažavanju Republiku Srpsku, jer je označio kao genocidnu tvorevinu. U optužnici se navodi i da je govor dostupan na YouTube-u pod nazivom “Okotilo se povampireno zlo”.
U to vrijeme na snazi je bio član Krivičnog zakonika RS “povreda ugleda Republike Srpske i njenih naroda”, po kojem je Štulanović i optužen.
U prvom stavu tog člana Krivičnog zakonika je bilo propisano da ko javno izloži poruzi, preziru ili grubom omalovažavanju Republiku Srpsku, njenu zastavu, grb, amblem ili himnu kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
“Ako je djelo iz stava 1. ovog člana izvršeno na način da se Republika Srpska označi kao agresorska ili genocidna tvorevina ili njeni narodi agresorskim ili genocidnim, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina“, glasio je zakon, a upravo taj dio se Štulanoviću stavlja na teret.
Dalje se navodilo da ukoliko je ovo djelo izvršilo službeno ili odgovorno lice ili lice u institucijama vlasti ili organu koji se finansira iz javnog budžeta, predviđeno je bilo da će se kazniti kaznom zatvora od dvije do deset godina, a ako su djela ovog člana izvršena u namjeri promjene ustavnog uređenja Republike Srpske, njene teritorijalne cjelovitosti ili neovisnosti, učinilac se mogao se kazniti kaznom zatvora od tri do petnaest godina.
Ustavni sud BiH je na sjednici 18. januara 2024. utvrdio da taj član zakona nije u skladu sa državnim Ustavom kao i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te ga ukinuo. Član je prestao važiti 7. februara, dan nakon što je objavljen u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine.
Okružni sud u Banjoj Luci pred kojim je vođen postupak protiv Štulanovića krajem februara 2024. donio je oslobođajuću presudu.
Advokat Duško Tomić koji brani Štulanovića za Detektor je potvrdio da je Glušac uložila žalbu Vrhovnom sudu Republike Srpske na tu presudu, te da smatra postupanje tužiteljice u ovom predmetu skandaloznim.
– Ne poštuje odluku Ustavnog suda BiH, ali ne poštuje ni odluku Okružnog suda koji se pozvao na to da je ukinuto to krivično djelo. Ne, ona je gurala dalje – rekao je Tomić.
Također je dodao da Vrhovni sud RS-a još uvijek nije donio odluku po žalbi, te da će on urgirati da se to završi. Tomić kaže i da je tokom postupka rekao Sudskom vijeću, jer je u međuvremenu došlo do ukidanja člana zakona prema kojem je Štulanović optužen “da se nezakonito ponašamo sudeći čovjeka po članu koji je ukinuo Ustavni sud”.
– Ja sam molio gospođu Glušac da povuče odmah tu optužnicu, jer ona više nema temeljito uporište, nema krivičnog djela. Ali oni su htjeli da dokažu da odluke Ustavnog suda više ne obavezuju Republiku Srpsku – kaže Tomić.
Narodna skupština Republike Srpske je u junu 2023. usvojila Zakon o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, nakon čega je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt poništio, između ostalog, i tu odluku, te nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH nakon niza odluka NSRS-a koje se odnose ne nepoštivanje odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH.
Advokat Tomić kaže da se u ovom slučaju radi o pravnom non sensu.
– Očigledno je da je ova optužnica politička optužnica, da je odluka prvostepenog suda pravna i kvalitetna odluka koji je ispoštovao Ustav BiH, a očigledno je da specijalno Tužilaštvo i tužiteljica Glušac se ponaša kriminalno kršeći odluke Ustavnog suda i da je zaslužila krivičnu prijavu, a ne disciplinsku – kaže Tomić.
U obrazloženju oslobađajuće presude Okružnog suda u Banjoj Luci u koju je Detektor imao uvid navodi se da je Sud 7. februara 2024. upoznao tužioca o odluci Ustavnog suda BiH i tražio da li ostaje kod podignute optužnice. Tužilac se, kako se dalje navodi, u ostavljenom roku nije očitovao zbog čega je zakazan glavni pretres kako bi se donijela odluka po potvrđenoj optužnici.
Prije čitanja optužnice, kako stoji u presudi, tužilac se izjasnio da ostaje kod njenih navoda. Nakon što je pročitana i otvoren glavni pretres, tužilac je u uvodnoj riječi naveo da “nije sporno da je ukinut sporni član zakona”, ali da riječi i djela optuženog mogu predstavljati neko drugo krivično djelo.
U presudi se navodi da Sud odbio prijedlog Tužilaštva za izvođenjem dokaza “cijeneći da činjenične navode iz optužnice koje tužilac želi da dokaže nemaju značaj za predmet i da su takvi dokazi nepotrebni”.
– Pažljivom analizom činjeničnog opisa djela iz optuženog akta Sud je zaključio da se u istom ne nalaze bitna obilježja bilo kojeg drugog krivičnog djela, pa ni krivičnog djela javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje – naveo je Sud.
Ukoliko bi se tužiocu dozvolilo da na osnovu istih dokaza izvrši izmjenu optužnice za sasvim drugo krivično djelo sa različitim i posebnim i grupnim zaštitnim objektom, to bi dovelo do povrede prava na odbranu optuženog, jer za takvo djelo nije ni optužen, niti ispitan u istrazi, navodi se u odluci Suda.
Penzionisana sutkinja Državnog suda sa dugogodišnjim sudskim i tužilačkim iskustvom Džemila Begović za Detektor kaže da je tužiteljica Glušac trebala odustane od krivičnog gonjenja.
– Postupala je u skladu sa zakonom sve do momenta dok nije stupila na snagu odluka Ustavnog suda BiH. Onog momenta kada je stupila na snagu odluka Ustavnog suda kojom se ukida taj član zakona, tog momenta nema osnova za dalji krivični progon, tako da je tužiteljica o tome trebala voditi računa i imala je mogućnost da odustane od krivičnog gonjenja – smatra Begović.
Tomić dodaje da se njegov klijent jako loše osjeća zbog ovog postupka jer mu je uskraćeno pravo na pravnu sigurnost.
Štulanović za Detektor kaže da u njegovom slučaju postoji “momenat Damoklovog mača” koji više od dvije godine visi nad njim jer drugostepeni organ još uvijek nije donio odluku.
– To čovjeka čini da se ne osjeća komotno, svakako. Jer nažalost, u korumpiranim sistemima, a u ovom slučaju to je toliko očito, nikada nisi siguran kako ćeš proći na sudskim procesima jer tu ne zavisi od zakona, od presumpcije nevinosti i dokazivanja, nego često od diktata korumpiranog sistema i politike – kaže Štulanović.
Glavna rasprava po disciplinskoj tužbi protiv tužiteljice Glušac zakazana je za 9. juni, javlja BIRN.
Datum i vrijeme objave: 30.04.2026 – 12:52 sati





