Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopćila je da napadi u blizini iranske nuklearne elektrane u Busheheru „predstavljaju vrlo stvarnu opasnost po nuklearnu sigurnost i moraju prestati“, prenosi The Guardian.
Nuklearna elektrana, koja se nalazi na jugu Irana i opremljena je reaktorom od 1.000 megavata, bila je meta četiri puta otkako je počeo rat SAD-a i Izraela protiv Irana.
Upozorenje direktora IAEA
Rafael Grossi, direktor IAEA-a, rekao je da bi svaki napad u blizini elektrane „mogao izazvati ozbiljnu radiološku nesreću s štetnim posljedicama za ljude i okoliš u Iranu i šire“.
Dodao je da je jedan napad pogodio samo 75 metara od perimetra elektrane. „Nuklearni objekat i okolna područja nikada ne bi smjela biti napadnuta“, istakao je Grossi.
Datum i vrijeme objave: 06.04.2026 – 16:37 sati





