Novinari međunarodnog servisa Radio France Internationale – RFI, sa sjedištem u Parizu, započeli su danas štrajk na neodređeno vriijeme u znak protesta zbog “zabrinjavajućeg pogoršanja njihovih uslova rada”.
Međutim, “uticaj te akcije je teško procijeniti u eteru”, rekao je neimenovi portparol rukovodstva RFI za AFP. Rukovodstvo bi trebalo da se sastane sa sindikatima danas popodne, koji izvještavaju o “nekim poremećajima” u emitovanju programa.
Štrajkači zahtijevaju povratak stalnom broju zaposlenih od 16 novinara, nakon ukidanja jednog radnog mjesta.
RFI, javna radio stanica, emituje program širom svijeta na francuskom i 16 drugih jezika. Ima oko 1.700 partnerskih radio stanica koje reemituju njihove programe, sa više od 60 miliona slušalaca nedjeljno.
U svom saopštenju za štrajk, predstavnici sindikata CFDT, CFTC, CGT, FO i SNJ ističu da je od februara 2022. godine, početka rata u Ukrajini, “povećanje izvještavanja iz opasnih područja znatno povećalo obim posla, do te mjere da je ugrozilo zdravlje novinara”.
“Ti novinari također doživljavaju smanjenje plata tokom svojih zadataka, što je neprihvatljiva situacija s obzirom na rizike sa kojima se suočavaju i odgovornosti koje preuzimaju”, saopštili su sindikati.
Datum i vrijeme objave: 18.11.2025 – 19:07 sati





