Timski rad, predvođen Dončićevom 33 poena, vodi Dalasu sa 1-0 u finalu Zapadne konferencije protiv Minesote.
Kyrie Irving je izbio iz startnih vrata sa 24 poena u prvom poluvremenu i održao Dallas u konkurenciji. Dončić je preuzeo dirigentsku palicu na poluvremenu i pomogao Maveriksima da pobede rezultatom 108-105 sa 15 od njegova 33 poena u četvrtoj četvrtini u sredu uveče u Minneapolisu.
“Nevjerovatno”, rekao je Dončić nakon utakmice. “(Kyrie) nas je pokrenuo. Bez njega bismo vjerovatno izgubili 20 na poluvremenu, pa nas je pokrenuo. Tako da sam morao da mu malo pomognem u drugom poluvremenu.”
Luka Dončić postiže 19 poena u 2. poluvremenu prve utakmice i vodi @dallasmavs do vodstva u seriji od 1-0 u finalu Zapadne konferencije!
Kyrie Irving: 30 PTS, 5 REB
PJ Washington: 13 PTS, 7 REB
Jaden McDaniels: 24 poena, 6 3 popodneUtakmica 2: petak, 20:30/et na TNT-u pic.twitter.com/O7D4eE3EBS
— NBA (@NBA) 23. maja 2024
Irving je završio sa 30 poena pri šutu 12 prema 23 za Dallas. Daniel Gafford (10 poena, devet skokova) i Dereck Lively II (devet poena, 11 skokova) za dlaku su propustili dabl-dabl.
Jaden McDaniels je postigao 24 poena i napravio 6 od 9 pokušaja izvan luka da predvodi Timberwolvese. Anthony Edwards je završio sa 19 poena, 11 skokova i osam asistencija, a Karl-Anthony Towns postigao je 16.
Mavericksi, koji su šutirali 49,7 posto (43 za 87) iz terena za utakmicu, nadigrali su Minnesotu sa 26-22 u četvrtoj četvrtini i pomogli da osiguraju pobjedu od tri poena.
Edwards je rekao da su se on i njegovi saigrači borili da održe nivo energije punih 48 minuta. Priznao je da je povratnička pobjeda tima nad Denver Nuggetsima u sedmoj utakmici u polufinalu konferencije možda uništila njihovu energiju.
“Da, sigurno”, rekao je Edwards. “Svi to možete vidjeti. Bili smo korak iza svih, a posebno za sobom. Kyrie je dobio prelazni polog… i jednostavno me prestigao. Samo sam bio iscrpljen. Pa da, sigurno. Ali biće nam sve u redu.”
Dallas je krenuo u seriju od 13-0 i preuzeo vodstvo od 97-89 sa 7:38 do kraja. Dončić je seriju započeo sa sedam uzastopnih poena, a završio je sa par slobodnih bacanja.
Minnesota, koja je šutirala samo 42,7 posto (38 za 89) iz terena, odgovorila je serijom od 10-1 i došla do prednosti od 99-98 sa 4:39. Towns je pogodio trojku sa 28 stopa i stavio Timberwolvese na vrh.
Nakon tajm-auta, Edwards je postigao trojku i povećao vodstvo Minnesote na 102-98 sa 3:37 za igru.
Maveriksi su odgovorili uzastopnim trojkama Dončića i PJ Washingtona i poveli 104-102 sa 1:56. Dončić je uslijedio skokom unatrag i postigao 106-102 na 49,2 sekunde do kraja.
Dallas je održavao vodstvo do kraja puta.
Timovi će se ponovo sastati u petak uveče za drugu utakmicu.
„To je samo jedno“, rekao je Dončić. “Imamo još tri do kraja.”





