Janjetina je godinama među omiljenim specijalitetima domaće kuhinje, ali cijena ovoga mesa u sarajevskim restoranima sve češće privlači pozornost.
U jednom restoranu kilogram janjetine s ražnja, kao specijalitet kuće, trenutačno je 90 KM. Cijena je jasno navedena na njihovu službenom jelovniku. Priča je ovo koja je na društvenim mrežama proteklih dana „ozbiljna” točka rasprave, piše Radiosarajevo.
Dok jedni kažu, primjereno navedenom restoranu, posebno imajući u vidu da se otprilike ta cijena (45 eura) za kilogram janjetine izdvajala i nedavno za Ilindan u Metkoviću, drugi su u potpunom šoku. Oni, pak, koji opravdavaju cijenu podsjećaju i da se cijene janjetine u Zagrebu kreću od 54 eura (105 KM) u poznatim pečenjarnicama do čak 82 eura (160 KM) u jednom poznatom restoranu.
Nije svugdje isto
Iako je 90 KM visok iznos, dostupni podatci pokazuju da cijene janjetine znatno variraju od restorana do restorana i od mjesta do mjesta. Primjera radi, pojedini restorani na svojem jelovniku navode 30 KM za kilogram janjećeg pečenja.
Prošloga ljeta zabilježene su također visoke cijene janjetine u poznatim krajevima po ovom specijalitetu. U Jablanici je, prema tadašnjem izvješću, kilogram mogao dosegnuti oko 70 KM, dok su se u pojedinim restoranima spominjale cijene od 50 do 60 KM.
Cijene janjetine u restoranima danas znatno variraju, a za kilogram pečenja u ovisnosti o lokalu i ponudi potrebno je izdvojiti otprilike od 50 do 75 KM. U nekim restoranima cijena se kreće oko 50 KM, dok se u poznatijim pečenjarnicama i restoranima specijaliziranim za janjetinu ona penje na 60, 65, pa i 75 KM po kilogramu. Ranija usporedba cijena također pokazuje da je upravo taj raspon već neko vrijeme prisutan na tržištu, dok se cijena u pojedinim sarajevskim restoranima izdvajala kao posebno visoka.
Za ljubitelje ovoga tradicionalnog specijaliteta razlika od 20 ili 25 KM po kilogramu nije zanemariva.
Ako se naruči kilogram pečenja za društvo, račun za samo meso može iznositi 50 KM, ali i 75 KM, prije nego što se dodaju salate, prilog i piće. Kod većeg društva razlika postaje još izraženija, pa ručak uz janjetinu vrlo brzo može predstavljati ozbiljan izdatak.
Posebno je zanimljivo da cijena ne ovisi samo od same nabave janjadi.
Ipak, cijena od 90 KM po kilogramu, koju smo zabilježili u jednom sarajevskom restoranu, znatno odskače od raspona od 50 do 75 KM koji se može pronaći u drugim ponudama.
Upravo zato pitanje koje se nameće jest: koliko je Sarajlijama danas potrebno novca za kilogram tradicionalnog janjećeg pečenja i gdje je granica koju su spremni platiti?
Zašto je janjetina toliko skuplja?
U cijenu restoranskog pečenja ne ulazi samo nabavna cijena mesa. Tu su troškovi pripreme i pečenja, radne snage, prostora, energenata, nabave, otpada tijekom obrade, kao i ostali troškovi poslovanja restorana.
Posebno treba imati u vidu da 90 KM nije cijena sirove janjetine, nego gotovog janjećeg pečenja koje se poslužuje gostima. Zbog toga usporedba s cijenom sirovog mesa u mesnici nije izravna.
Janjetina pritom ima i snažan status tradicionalnog specijaliteta. Zbog toga su restorani koji nude pečenje s ražnja često spremni oblikovati višu cijenu, posebno kada je riječ o restoranima koji janjetinu predstavljaju kao jedan od svojih glavnih specijaliteta.
Koliko građanin zapravo plaća ručak?
Ako dvije osobe naruče po 300 grama janjetine u restoranu gdje je kilogram 90 KM, samo meso koštat će ih 54 KM. Kada se tome dodaju salata, prilog i piće, račun lako može prijeći 70 ili 80 KM.
Za četveročlanu obitelj računica je još ozbiljnija. Kilogram janjetine od 90 KM možda zvuči kao cijena za veću količinu, ali nakon dodataka i pića ukupan račun može znatno porasti.
Zato se pitanje cijene janjetine sve češće svodi na jednostavnu računicu: koliko danas treba izdvojiti za tradicionalni ručak?





