Nacrt Zakon o VSTV-u i izmjene i dopune Zakona o Sudu BiH trebale bi se naći pred Vijećem ministara BiH početkom naredne sedmice, a nakon što u utorak nije održana sjednica Vijeća ministara BiH.
U isto vrijeme klubovi stranaka Trojke predlažu da se zakoni nađu u Predstavničkom domu PS BiH po prijedlogu zastupnika, odnosno da se ne čeka više Vijeće ministara BiH.
Ono što je jučer izazvalo reakciju ministara SNSD-a da ne podrže dnevni red je činjenica da im je Zakon o VSTV-u dostavljen jučer u 9 sati te da se radi o neusaglašenom prijedlogu. Nacrt zakona ima 245 članova uz dodatno obrazloženje Ministarstva pravde BiH i mišljenje Direkcije za evropske integracije.
S druge strane, VSTV je prošle sedmice na sjednici usvojio nekoliko primjedbi na nacrt zakona, a još uvijek nije poznato da li su one unesene u Nacrt zakona s obzirom da VSTV nije dobio konačnu verziju.
Iz Ministarstva pravde BiH na čijem je čelu Davor Bunoza (HDZ BiH) tvrde da je Nacrt u velikoj mjeri usaglašen sa preporukama koje je na prethodni tekst dala Venecijanska komisija, no Bunoza je u jučerašnjem obraćanju medijima potvrdio da još uvijek postoje oprečna mišljenja oko teksta zakona.
U Nacrtu Zakona o VSTV-u u koji je Patria imala uvid, a koji datira od 1. decembra 2025. godine, predviđena je obavezna etnička struktura sastava VSTV-a i to od dvadeset članova po četiri člana iz svakog konstitutivnog naroda te dva iz reda ostalih, te najmanje osam članova jednog spola. Tako će u sastavu VSTV-a biti osam sudija, osam tužilaca i četiri člana koja nisu iz pravosudne zajednice.
U mišljenju Evropske komisije prvi princip izbora članova VSTV-a je stručnost, a ne etnička struktura, dok je ovim Nacrtom prioritet dat nacionalnoj strukturi VSTV-a. O tome upozoravaju i iz Direkcije za evropske integracije.

U odnosu na ranije prijedloge zakona o VSTV-u, u ovoj verziji koja će se naći pred Vijećem ministara BiH jednog člana bira Zastupnički dom PS BiH, kako je i u aktuelnom zakonu. U ranijoj varijanti zakona, Ministarstvo pravde je predložilo da jednog člana biraju oba doma PS BiH i to dvotrećinskom većinom što čak nije potrebno ni kad se mijenja Ustav BiH.
Za člana VSTV-a ne može biti birana osoba koja je već dva puta bila član VSTV-a ili koja je prethodno razriješena dužnosti ili sudija ili tužilac kojem nije protekao period od četiri godine od kraja prethodnog mandata u Vijeću. Nacrtom zakona član VSTV-a ima mandat od pet godina i ne može biti biran na uzastopni mandat.

Provjera izvještaja o imovini i interesima izabranih članova Vijeća prethodi preuzimanju dužnosti u Vijeću i mandat mogu preuzeti samo ako je rezultat provjere pozitivan. Ako je izvještaj negativan, poništava se izbor izbor člana VSTV-a.
Kada je riječ o disciplinskim postupcima koji su započeti prije prije primjene ovog zakona provest će se po pavilima koja su bila na snazi u trenutku podnošenja disciplinske tužbe.
S obzirom da je veliki broj primjedbi na ovaj Nacrt, objašnjenje ministra da se on eventualno može “poboljšati” u parlamentarnoj proceduri ne može biti prihvatljiv ni ministrima, a ni zastupnicima i delegatima PS BiH.
NAP (Patria)
Datum i vrijeme objave: 03.12.2025 – 12:27 sati





