Do istine, pravde, povjerenja i pomirenja će doći kada u BiH budemo imali sudstvo kakvo treba, poručila je danas u Sarajevu Munira Subašić, predsjednica Pokreta “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, na početku dvodnevne VI Međunarodne konferencije “Srebrenica: Tri decenije borbe za istinu, pravdu, budućnost”.
– Mi, majke koje smo ostale bez svojih najmilijih, želimo da s ove konferencije pošaljemo jasnu poruku, posebno Tužilaštvu i Sudu Bosne i Hercegovine, koji su najodgovorniji za stanje u BiH, za negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca. Kada budemo imali sudstvo u BiH kakvo treba, doći će do istine, pravde, povjerenja i pomirenja, poručila je Subašić.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović posebno se zahvalio majkama Srebrenice, koje je nazvao bosanskohercegovačkim i evropskim heroinama i inspiracijom za sve poštene ljude širom svijeta.
– Mi smo prošle godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija usvojili Rezoluciju o Srebrenici. Ove godine, sredinom juna smo u Londonu saviše od 2.000 zvanica obilježili taj dan unutar Ujedinjenig Kraljevstva. U Zgradi UN-a smo 8. jula prvi put u UN-ovoj organizaciji obilježili Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Nakon toga smo sa gradonačelnicom Pariza otvorili spomenik u glavnom gradu Francuske. Dva mjeseca kasnije smo to učinili i u Beču. Kao što znate, prije devet dana smo to učinili i u New Yorku, kada smo isprd zgrade UN-a otvorili spomenik Cvijet Srebrenice, rekao je Bećirović.
Naglasio je da sjećanje postoji zarad prevencije zla u budućnosti.
– Naše poruke nisu nikada poruke mržnje i osvete, već su to poruke pomirenja, traženja istine i pravde i u tu svrhu koristi i ova konrefencija, poručio je.
Luigi Soreca, šef Delegacije i specijalni predstavnik EU u BiH, također je izrazio poštovanje majkama Srebrenice i svim žrtvama genocida.
– Udruženje žrtava je pokazalo iznimnu hrabrost i istrajnost u rasvjetljavanju okolnosti počinjenog genocida i njihovo djelovanje zaista služi kao inspiracija svima nama. Srebrenica je jedno od najtragičnijih i bajbolnijih poglavlja u historiji Evrope i zato je dužnost svih nas da radimo očuvanju i utvrđivanju istine, poštivanju žrtava i ostvarivanju pravde, rekao je Soreca.
Istakao je da u kontekstu nastavka istraga i procesuiranja ratnih sločina Evropska unija nastavlja zagovarati jačanje regionalne saradnje kroz postojeće protokole o saradnji tužilaštava BiH, Srbije, Crne Gore i Hrvatske.
Pozvao je na suzbijanja narativa negiranja, revizionizma i na izgradnju okruženja koje će pogodovati pomirenju.
Julian Reilly, ambasador Velike Britanije u BiH, istakao je da sporazumi i deklaracije o dobrosusjedskim odnosima predstavljaju obavezu za iskreno suočavanje s prošlošću i odbacivanje negiranja i revizionizama.
– Bez istine nema pravde, bez pravde nema trajnog mira. Ove obaveze, preuzete tokom Berlinskog procesa, moraju biti pretočene u konkretne korake, To je odgovornost koju dijele vlade u regiji, lokalne zajednice i međunarodni partneri. Zajedno možemo i moramo osigurati da naslijeđe Srebrenice ne bude podjela, već otpornost, pomirenje i nada, poručio je Reilly.
I Arnhild Spence, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u BiH, izrazila je poštovanje majkama Srebrenice i zahvalila organizatorima ovog važnog skupa u Sarajevu.
Naglasila je važnost poštivanja UN-ove rezolucije o genocidu u Srebrenice.
– Radimo na tome da istina bude jasno vidljiva, da se budućnost mladih temelji na istini, a ne na tišini, poručila je Spence.
Tokom konferencije biće održeni paneli o mehanizmima pravde, negiranju genocida, ulozi obrazovanja u očuvanju sjećanja, kao i promocija knjige i dokumentarnog filma.
Datum i vrijeme objave: 26.11.2025 – 13:10 sati





