Sjajni golman Mostaraca je godinama kasnije dokazivao i pokazivao svoje znanje i talenat. Kao nagrada svega toga stigao je svojevremeno i poziv u seniorsku reprezentaciju BiH, nakon što je branio za sve omladinske selekcije naše države.
Nastupao je Karačić u Turskoj i Njemačkoj, ali se čini da je najsretniji u svom matičnom klubu. Posjetu Hercegovini iskoristili smo za razgovor sa golmanom aktuelnih prvaka Bosne i Hercegovine.
Kako generalno protiče prvi dio priprema?
– Bazične pripreme su iza nas. Teško se radi i treninzi su intenzivni. Sklapamo nekako snagu i radimo taktičke treninge. Mislim da za sada ispunjavamo sve ono što je šef Igor Štimac i njegov stručni štab stavio ispred nas.
Ti lično si imao jesenas problema sa nekim povredama. Jel to sada sve zaliječeno?
– Desila se na Pecari povreda kvadricepsa, te su mi predviđali nekih mjesec do dva da ću pauzirati. No, ja sam svojom “ludom” glavom, voljom i željom, uspio se brzo vratiti i bio sam spreman za igru. Međutim, od tada je krenuo i neki peh i na kraju sezone se desio konstantni problem koji imam sa krajnicima, te polomljenom hrskavicom, pa tako svako malo dobijem neku infekciju. No, naučio sam sa tim da živim. I protiv Rapida sam igrao sa visokom temperaturom. Nekad me to izbaci iz punog ritma, ali se brzo vratim.
Ove sezone je Zrinjski napravio veliki uspjeh i uspio je da prezimi u Evropi, pa će u borbi za naredni krug igrati protiv Crystal Palacea.
– Nekako smo rasli iz utakmice u utakmicu u Evropi. Kada pričam sa saigračima, posebno mi djeca iz Mostara, mislim da će nam se tek poslije utisci da slegnu šta smo napravili. Išli smo od utakmice do utakmice i vjerovali jedni u druge. To nas je i nagradilo. Prošli smo grupnu fazu. Htjeli smo Švicarce, mislim da bi imali puno veće šanse za prolaz, ali mislim da će protiv Crystal Palacea biti ozbiljna utakmica sa maksimalnim pristupom. Idemo da se nadigravamo sa njima, pa šta bude. Mislim da je to nešto prelijepo da iskusiš u karijeri, jer je ipak Engleska kolijevka fudbala. Naravno, idemo da se predstavimo što bolje u tom dvomeču.
To sam te upravo htio pitati. Rekao si da bi možda ti Švicarci bili “lakši” protivnik, dok, s druge strane, imaš Engleze. Da li može utakmica protiv Crystal Palacea u suštini da bude nagrada za sav vaš trud i jednostavno uživanje u fudbalu?
– Ne treba gubiti glavu, jer smo izvukli Crystal Palace. Što volim da kažem, mi protiv Crystal Palacea igramo Konferencijsku ligu, ali za nas je početak i utakmica sa Slogom Liga prvaka, pa je tako svaka utakmica za nas u WWin ligi BiH Liga prvaka. Mi moramo biti realni, pa da kažemo da smo se dosta potrošili u polusezoni, gdje smo odigrali dosta utakmica. Kada sve to pogledaš, tri boda zaostatka za Borcem je ništa, pa tako imamo opet duel protiv njih uskoro. Ponosan sam na ekipu kako smo sve ovo izdržali i šef je odličan. Prošli smo i bez nekih povreda i stvarno mislim da će drugi dio polusezone biti jako zanimljiv.
Početak proljetnog dijela sezone donosi ponovo duel sa Borcem, pa utakmica Superkupa, a pored toga i meč protiv Crystal Palacea. Koliko generalno to vama “pravi ili ne pravi” problem, s obzirom na to da će vaša ekipa odmah ući u jaki ritam, a znamo i da se odmah igra i Kup BiH, na startu prvenstva?
– Nismo ni imali veliku pauzu, pa da se “odviknemo” od fudbala i tog ritma. Navikli smo na taj ritam i znamo da nas čeka paklen raspored na početku, ali imamo dobar roster igrača, kvalitet je veliki, došla su i pojačanja, dok su nas neki momci, nažalost, napustili. No, mislim da je kostur ekipe tu iz prve polusezone, te da nas je 90% ostalo na okupu. Znamo šta nas očekuje, čvrsto vjerujemo u našu ekipu, našeg trenera i klub. Nadam se da ćemo ponoviti uspjeh iz prošle godine.
Da li je najveća snaga Zrinjskog taj kostur ekipe koji se, možemo slobodno reći, drži na okupu skoro deceniju, gdje bukvalno četiri-pet igrača igra konstantno iz sezone u sezonu, a na postojeći kostur se dodaju igrači?
– I dok ja nisam bio tu, Zrinjski je dokaz kako se rade poslovi, odnosno kako se pravi ekipa. Da je to sve smišljeno, te da se smišljeno dovede pojačanja. No, mislim da nema puno ekipa kao što je Zrinjski, gdje smo svi od prvog do posljednjeg jedna velika porodica, ali i ljudi koji nisu sa nama, od uprave i svega, te su nam dostupni 24 sata. Naši doktori su, kako za nas, tako i za naše porodice, dostupni 24 sata. Uz naše navijače, van terena imamo sve što nam treba i nemamo nikakvog pritiska, naravno, onog negativnog. Igrati za Zrinjski je veliki pritisak, jer svi očekuju pobjede i to ne bilo kakve. To je nekako čudno u Mostaru, jer vidimo da Real Madrid kiksa, a ne mi koji odigramo 30 utakmica u par mjeseci, što stvarno umara igrače. Nisu tu samo utakmice, tu su i daleka putovanja, pa treninzi, povrede, ali i problemi koje ti nosiš od kuće, koje svaki čovjek ima. Sve to zajedno utječe na izvedbe.
Koliko ti se sviđa ovaj novi format WWin lige BiH? Ti si praktično igrao i Ligu 16, pa Ligu 12, a evo sada i Ligu 10.
– Zeznuto je dosta, jer svako kolo imaš neki derbi. Zanimljivo je to za navijače, ali isto tako, složio bih se sa našim šefom koji je rekao u jednom podcastu da je Liga 10 zanimljiva za navijače, jer se zbog njih i igra. Liga je, što se kaže, u pet deka. No, mislim da se gubi broj mladih igrača. Sa tim mi imamo već nekoliko problema. Mislim da mi nismo u stanju da izgradimo 16 terena da su dobri. Sa ove profesionalne strane, drago mi je što igramo jake utakmice i vidimo da nama pomažu u Evropi. S druge strane, žao mi je, jer mislim da bi se moglo još više mladih igrača isprofilirati u prave igrače i, naravno, da se stvori još neki reprezentativac, kako mlade, tako i A reprezentacije, jer stvarno mislim da ova država ima velikog potencijala.
Maloprije smo o tome razgovarali. Ti si nekad u sezoni 2015./2016., debitovao u domaćem fudbalu. Koliko su se od tada, pa do sada stvari promijenile?
– Rekao bih da se puno toga promijenilo. Prvo se dosta infrastruktura promijenila i tada je bila Liga 16. Imali smo zeznutih utakmica, ali isto tako i lagane koje si prolazio. Ostala mi je u sjećanju ta sezona i titula sa Zrinjskim. Sada se igra dosta brže i intenzivniji fudbal, jer su tereni dobri. Dolaze i bolji treneri u našu ligu, bolji igrači, a možemo vidjeti da su se čak i agenti okrenuli prema ovoj ligi, te da svako malo možemo pročitati da je neko napravio transfer. Ja se nadam da će to biti još bolje, te da će dolaziti još bolji igrači, ali da ne zaboravimo da se istrpe naši mladi igrači. Vidimo ovdje da se nakon jedne greške više ne vjeruje mladom igraču. Moje je mišljenje da se treba stati iza njih, jer sigurno imaju potencijala, te da klubovi krenu proizvoditi svoje igrače.
U najboljim si golmanskim godinama, pa da li imaš ambicije za još neki eventualni transfer?
– Ugovor sa Plemićima imam do ljeta. Naravno, sjest ću sa ljudima iz kluba i vidjeti sve. Naravno, imam ambicije i volio bih osjetiti još neki evropski fudbal. Međutim, to bih uradio isključivo ako Zrinjski bude zadovoljan i ja, odnosno ako se sve posloži, tek bi tada napustio Mostar. Ovdje sam kući, lijepo mi je i mogu posvetiti dosta vremena svojoj djeci. Nekako sada živim najljepši život.
Da li imaš ambiciju i da ponovo zaigraš za reprezentaciju BiH, čiji si bio član?
– Reprezentacija BiH je, kako bih rekao, neki vrh fudbalskog puta i trenutno ima dobre golmane. Tu je moj prijatelj iz omladinske škole Nikola Vasilj i stvarno smo jedan dugi niz godina prijatelji. Drago mi je kako je on postao kvalitetan golman i, prema mom mišljenju, jedan je od glavnih oslonaca Zmajeva. Naravno, uz veterane bh. fudbala i imao bih čast da jednog dana budem dio A reprezentacije,
Datum i vrijeme objave: 25.01.2026 – 20:27 sati





