Upotreba alata umjetne inteligencije (AI) u zdravstvu brzo napreduje u Evropi, ali još uvijek nedostaju neophodne zakonske mjere za zaštitu pacijenata i zdravstvenih radnika, saopćila je danas Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Ovaj zaključak dolazi iz prvog izvještaja SZO Evropa o usvajanju i regulisanju umjetne inteligencije u zdravstvu, sastavljenog na osnovu odgovora 50 od 53 zemlje članice u evropskom regionu, koji uključuje i zemlje Centralne Azije.
Samo četiri zemlje (osam posto) usvojile su nacionalnu strategiju umjetne inteligencije za zdravstvo, dok je sedam drugih u procesu njenog donošenja, navodi se u izvještaju.
“Na raskrsnici smo,” rekla je direktorica zdravstvenih sistema u SZO/Evropa Natasha Azzopardi-Muscat.
“Umjetna inteligencija će ili biti korištena za poboljšanje zdravlja i blagostanja ljudi, smanjenje tereta na naše preopterećene zdravstvene radnike i smanjenje troškova zdravstvene zaštite — ili bi mogla ugroziti sigurnost pacijenata, privatnost i produbiti nejednakosti u njezi,” dodala je ona.
Najčešća primjena prilikom dijagnostike
Dijagnostika uz pomoć umjetne inteligencije ističe se kao najčešća primjena, pri čemu skoro dvije trećine država članica koristi AI za unapređenje medicinskog snimanja i detekcije.
Roboti dizajnirani da pomažu pacijentima također su široko korišteni, a polovina država članica izvještava da su ih uvela u svoje zdravstvene sisteme.
SZO poziva zemlje članice “da razmotre potencijalne rizike, uključujući pristrasne ili loše rezultate, automatizovanu pristrasnost, eroziju kliničkih vještina, smanjenu interakciju između ljekara i pacijenta te nejednake ishode za marginalizirane populacije”.
“Bez jasnih pravnih standarda, stručnjaci mogu oklijevati da se oslone na alate umjetne inteligencije, a pacijenti mogu ostati bez jasnih mogućnosti pravne zaštite u slučaju problema,” rekao je David Novillo Ortiz, savjetnik za podatke, umjetnu inteligenciju i digitalno zdravlje u regionu.
SZO Evropa poziva zemlje da uspostave sisteme kompenzacija i osiguraju da se alati umjetne inteligencije “testiraju na sigurnost, pravičnost i efikasnost” prije nego što budu uvedeni u praksu.
Datum i vrijeme objave: 19.11.2025 – 18:42 sati





