Mette Frederiksen je priznala da je pad podrške Socijaldemokratama bio „veći nego što su očekivali“ nakon što je njena partija doživjela velike poraze širom Danske i prvi put u više od 100 godina izgubila kontrolu nad Kopenhagenom, prenosi Miranda Bryant za The Guardian.
Iako Socijaldemokrati i dalje ostaju najveća općinska partija u Danskoj, premijerkina partija lijevog centra izgubila je više od pet procentnih poena širom zemlje na općinskim i regionalnim izborima u utorak navečer, sa 28,4% u 2021. na 23,2%. Podrška krajnje desnoj Danskoj narodnoj partiji, međutim, blago je porasla s 4,09% na 5,9%.
U Kopenhagenu, Frederiksenina bliska prijateljica Pernille Rosenkrantz-Theil, za koju se vjeruje da ju je premijerka lično odabrala da se kandiduje za lord gradonačelnicu danske prijestolnice, nije uspjela osvojiti potrebne glasove. Najavljeno je da će funkciju lord gradonačelnice preuzeti Sisse Marie Welling iz Zelene ljevice (Socialistisk Folkeparti, poznata kao SF), koja je osvojila 17,9% glasova. „Pisali smo historiju u gradskoj vijećnici“, rekla je. Crveno-zelena alijansa (Enhedslisten) ostala je najveća partija u glavnom gradu sa 22,1% glasova.
Rast cijena hrane i neravnoteža između područja
Izgledajući potišteno nakon historijskog poraza, Frederiksen je rekla: „Očekivali smo povratak, ali čini se da je pad veći nego što smo očekivali. Razmotrit ćemo šta stoji iza toga.“
Frederiksen je kao razloge za pad popularnosti svoje partije navela rast cijena hrane i neravnotežu između ruralnih i urbanih područja. Također je ukazala na kriminal koji čine „ljudi koji dolaze izvana“, čime je pojačala svoj čvrst stav o imigraciji.
Pored Kopenhagena, Socijaldemokrati su također doživjeli pad podrške u nekada pouzdanim općinama Frederikshavn, Køge, Fredericia, Gladsaxe i Holstebro.
Iako ljevica nije ostvarila očekivani uspjeh u Kopenhagenu – postojale su nade za ubjedljivu pobjedu – rezultati znače da grad po prvi put od 1938. godine, kada je uveden trenutni sistem, neće imati Socijaldemokratskog lord gradonačelnika.
Rosenkrantz-Theil priznala je poraz u srijedu ujutro i rekla da neće postati lord gradonačelnice nakon što je podrška njenoj partiji pala sa 17,2% glasova u 2021. na 12,7%.
“Kopenhagen vrijedi borbe”
„Dala sam šansu koju smo trebali“, rekla je. „Kopenhagen vrijedi borbe i znala sam od početka da preuzimam veliki rizik. Nisam bila pozvana i nisam smjela ući.“
Među razlozima koje su analitičari naveli za pad Socijaldemokrata u Kopenhagenu bili su zamor birača zbog čvrstih politika premijerke po pitanjima kao što su integracija i imigracija, koje su dijelom inspirisale nedavno predstavljenu politiku azila i migracija u Velikoj Britaniji. Na nacionalnom nivou, Peter Thisted Dinesen, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Kopenhagenu, rekao je da je to „veliki gubitak za Socijaldemokrate širom partije“.
Dodao je: „Ovo je vrlo bolno za partiju koja gubi nekoliko ključnih bastiona, uključujući Kopenhagen. Frederiksen vjerovatno neće biti ugrožena dok je premijerka, ali ovo će jasno pokrenuti analize i diskusije o uzrocima.
„U suprotnom: pobjede Socijalističke narodne partije (SF) i Liberalne alijanse (LA) i Danskih demokrata (Dd, prvi put na lokalnim izborima). Venstre (V) i Konzervativci izgubili su glasove, ali su dobili u pogledu gradonačelničkih funkcija.“
Datum i vrijeme objave: 19.11.2025 – 14:09 sati





