Grčka i Ukrajina će zajednički proizvoditipovršinske brodove bez posade (USV), izvijestili su u utorak lokalni mediji, prenosi Anadolija.
Prema grčkom dnevniku “Kathimerini”, sporazum, koji su strane postigle u nedjelju tokom posjete ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Atini, opskrbit će oružane snage obje zemlje i uspostaviti novu proizvodnu liniju u brodogradilištima sposobnim za izgradnju takvih plovila.
Grčke kompanije uključene u program osigurat će elektronske sisteme, optičku opremu, senzore i, po potrebi, eksplozivni materijal, navodi se, dodajući da su Atina i Kijev također razgovarali o proširenju saradnje napodvodne uređaje bez posade ako program površinskih plovila napreduje.
Dnevnik navodi da grčki zvaničnici očekuju da će program omogućiti Atini pristup borbeno provjerenoj ukrajinskoj tehnologiji.
Ovaj iskorak bi, prema istom mediju, pomoga “zatvoriti jaz” s Turskom,koja je 2021. uvela svoje prvepovršinske brodove bez posade i nastavlja širiti svoju flotu..
Dodaje se i da je finansiranje programa, koji je dogovoren nakon povjerljivih konsultacija na visokom nivou između dviju strana, već osigurano kroz dugoročni plan nabavke odbrane zemlje za period 2025-2036.
Datum i vrijeme objave: 19.11.2025 – 13:37 sati





