Okupirani Jerusalem – Samo četiri dana nakon što je izraelski okružni sud u okupiranom Jerusalemu odobrio evakuaciju kuće stanovnika Jerusalema Jawada Abu Naba u naselju Batn al-Hawa u kvartu Silwan, južno od džamije Al-Aksa, u korist doseljenika, udruženje doseljenika “Ateret Cohanim” zauzelo je ovu kuću u utorak ujutro, nastavljajući širiti naselja u kvartovima Svetog grada koji su najbliži Svetoj džamiji.
Izraelski Centralni sud je 11. jula odbio žalbu četiri jerusalemske porodice na odluke da se evakuišu iz svojih domova u korist doseljenika. To su porodice: Salem Ghaith, Jawad Abu Nab, Abdel Fattah Al-Rajabi i Nasser Al-Rajabi, dajući im tri mjeseca za prigovor na odluke Vrhovnog suda za evakuaciju.
Uprkos tome, doseljenici su preduhitrili zakonski rok na prigovor i upali u kuću porodice Abu Nab pod zaštitom policije i okupacionih snaga, nakon što su iščupali vrata i željezne rešetke na njenim prozorima. Postavili su kamere na kuću i nastanili je, iako se u njoj još uvijek nalazio namještaj jerusalemske porodice.
Bijeg iz pakla
Al Jazeera Net nije mogao razgovarati s Abu Nabom, ali lokalni izvori kažu da je porodica prije pet godina napustila svoj dom kojem prijeti deložacija, jer je dijelila put sa susjednim stambenim nekretninom koju su doseljenici zaplijenili 2015. godine i preinačili je u sinagogu, pretvarajući život porodice u pakao.
Prilikom preuzimanja kontrole nad kućom, površine 100 kvadratnih metara, njen vlasnik nije pronađen u blizini, a u susjedstvu nije bilo nikakvog okupljanja jerusalemskog stanovništva, jer su doseljenici iskoristili rane jutarnje sate tokom kojih su Jerusalemljani bili na poslu i završili zapljenu kuće.
Jerusalemljan Kayed Al-Rajabi – čija se kuća nalazi u susjedstvu zaplijenjene kuće – stajao je, bacavši pogled, čas na svoju kuću, kojoj također prijeti deložacija, čas na džamiju Al-Aksa, a zatim je rekao: “Ponudili su mi bijeli ček da napišem cijenu koji želim. Odbijamo kompenzaciju ili raseljavanje, ali očekujemo ozbiljan stav slobodarskih i časnih ljudi u svijetu. Djeca i žene će biti izbačeni na ulicu”.
Al-Rajabi je ovo govorio zabrinut da će sa svojom kućom doživjeti istu sudbinu kao i porodica Abu Nab, jer će skora odluka o evakuaciji obuhvatiti – pored Abu Nabove kuće – i devet stambenih jedinica u kojima živi više od 80 osoba, uključujući starije osobe, djecu i ljude sa posebnim potrebama.
Slučaj je počeo nakon što je udruženje doseljenika 2015. godine podnijelo tužbu protiv porodica, tvrdeći da žive na zemljištu koje je bilo u vlasništvu Jevreja iz Jemena prije okupacije Palestine 1948. godine.
Važnost kvarta
Zaplijenjena kuća i druge kuće kojima prijeti ista sudbina u naselju Batn al-Hawa imaju pogled na jugo-istočni ugao Jerusalemskog zida i džamiju Al-Aksa, a razdvaja ih samo dolina Kidron, na udaljenosti od oko samo 300 metara. Deložacija prijeti 87 porodica u susjedstvu, sa oko 680 članova, prema onome što je – za Al Jazeera Net- potvrdio predsjednik Komiteta kvarta, Zuhair Al-Rajabi.
U ovom kraju živi oko 10.000 Jerusalemljana, a doseljenici dobijaju značajnu podršku vlade pod pokroviteljstvom projekata kulture, baštine i turizma.
Ovdje treba napomenuti da su doseljenici 2004. godine zaplijenili dvije stambene zgrade u naselju Batn al-Hawa i pretvorili ih u jevrejsko naselje, uključujući “Jonathanovu kuću”, “Kuću meda” i osam drugih stambenih jedinica.
Između 2014. i 2016. godine, okupacija je evakuisala 20 palestinskih porodica iz istog naselja u korist doseljenika, a okupaciona općina je takođe pristala 2021. i 2022. da protjera još 20 palestinskih porodica.
Nakon Poplave Al-Aksa
Deložacije i zapljene kuća u okupiranom Jerusalemu koncentrisane su na četvrt Silwan i njegove dijelove, jer se ona nalazi na jugu džamije Al-Aksa i, nakon Starog grada, najbliža je palestinska četvrt ovoj džamiji.
Ovo su najistaknutije akcije zapljene koje je dokumentirala Al Jazeera Net u Silwanu i naselju Batn al-Hawa od 7. oktobra, nakon operacije Poplava Al-Aksa.
Krajem maja, izraelski Vrhovni sud donio je odluku o evakuaciji porodice Shhadeh iz njihovih domova u Batn al-Hawa, ne čekajući mišljenje sudskog savjetnika i ne dozvoljavajući advokatu porodice da proprati ovaj postupak, što će značiti neminovnu deložaciju tri stana u kojima živi 15 članova porodice Shhadeh još od 1967. godine.
Dana 19. februara, doseljenici su, pod zaštitom okupacionih snaga, preuzeli kontrolu nad palestinskom zemljom sa površinom od dva dunuma u naselju Batn al-Hawa, a u vlasništvu Al-Salwadija i porodice Abu Diab koju Jerusalemljani koriste kao parking za svoja vozila, pored rušenja dijela kuće Ziada Al-Rajabija i preuzimanja kontrole nad zemljištem nakon napada na članove porodice.




