Iran je tokom razgovora u pakistanskom glavnom gradu Islamabadu odbacio američki prijedlog o uspostavljanju pravnog okvira za Hormuški moreuz koji bi uključivao ulogu SAD-a, izjavio je u ponedjeljak zamjenik predsjednika parlamenta Ali Nikzad.
Govoreći za iransku državnu televiziju, Nikzad je rekao da je Teheran tokom pregovora ponudio razrjeđivanje 430 kilograma obogaćenog urana kao garanciju u vezi sa svojim nuklearnim programom i kao znak dobre volje.
Prema njegovim riječima, bilo je planirano formiranje koalicije za razrjeđivanje obogaćenog urana uz učešće SAD-a i Saudijske Arabije, ali se Washington povukao iz tog prijedloga.
Nikzad je dodao da je Iran također predložio uvođenje naknade za brodove koji prolaze kroz Hormuški moreuz, uz mogućnost da SAD bude partner u tom aranžmanu, ali je Teheran odbio američki prijedlog šireg pravnog okvira.
“Rekli su: hajde da uspostavimo pravni okvir za Hormuški moreuz koji uključuje i Amerikance”, naveo je Nikzad, dodajući da je Iran to odbacio.
“Oni su tokom 40-dnevnog rata naučili da pobjedu ne određuju poruke na društvenim mrežama, već volja naroda i nadmoć na terenu”, rekao je.
Washington i Teheran, koji su prošle sedmice dogovorili dvosedmično primirje, održali su rijetke direktne razgovore u subotu u Islamabadu s ciljem okončanja rata započetog 28. februara, ali su pregovori završeni bez dogovora.
Iranski mediji navode da je neuspjeh u postizanju okvirnog sporazuma posljedica, kako tvrde, pretjeranih američkih zahtjeva.
Datum i vrijeme objave: 13.04.2026 – 20:37 sati





