U Jablanici je večeras održan 81. izbor najboljih sportista i sportskih ekipa za 2025. godinu u organizaciji Sportskog saveza BiH. Pokrovitelj manifestacije bio je predsjedavajući predsjedništva BiH Željko Komšić, dok je generalni sponzor bila Opština Jablanica na čelu sa načelnikom – Emirom Muratović. Dužnost predesjedavajućeg Organizacionog odbora obavljao je Vlatko Glavaš, dok je predsjednik Upravnog odbora bio Branislav Crnogorac.
Manifestacija se održala u punoj sali hotela Park u gradu na sjeveru Hercegovine. Izbor sportiste godine vršio se na osnovu prijedloga strukovnih saveza udruženih u Sportski savez BiH. Nakon detaljnog pregleda rezultata, žiri je odlučio.
Dominacija Taekwondoa
Za najboljeg sportistu u muškoj konkurenciji proglašen su dvojica sportista zbog istog broja bodova. To su taekwondoista Benjamin Husić, koji je ima sjajne rezultate u aktuelnoj godini i Haris Jusufbašić (vazduhoplovstvo).
Najbolja sportašica je,također, iz istog sporta. To je Džejla Makaš čiji su rezultati u 2025. bili izvanredni.
U kategoriji najuspješnijih sportista – paraolimpijski sportovi prvo mjesto zauzeo je Mirzet Duran (sjedeća odbojka), dok je za najuspješniji klub proglašen Taekwondo klub Novi Grad Sarajevo. Najuspješniji klub u ženskoj konkurenciji je Stonoteniski klub ”Spin 2012”. Najuspješnija državna selekcija je seniorska džudo reprezentacija BiH, a najuspješnija državna selekcija (paraolimpijski sportovi) je muška reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci.
Za najuspješnijeg trenera proglašen je Haris Husić (taekwondo), dok je Ifet Mahmutović najuspješniji trener u kategoriji paraolimpijski sport (sjedeća odbojka).
Najuspješniji junior je Ali Arnautović (karate), dok je Anja Hrgić (takewondo) najuspješnija juniorka. U kategoriji najuspješniji sportista student prvo mjesto zauzeli su Hamza Turulja, Ilma Rahmanović, Stefani Krešić i Amina Fejzić
Vahidu Halilhodžiću nagrada za životno djelo, Faruku Hadžibegiću priznanje ”Ivica Osim”
I onda je uslidilo ono što je izazvalo emocije u sali. Nagradu za životno djelo dobio je Vahid Halilhodžić. Zanimljivo ovo priznanje dodjeljeno mu je u rodnom gradu.
Halilhodžić je bio emotivan prilikom govora. Kroz suze je rekao.
”Ovo mi je najdraža nagrada, iako sam ih u životu dobio mnogo. Često su me pitali zašto nisam bio selektor bh. reprezentacije. Odgovor je bio da je uslov da nacionalni tim igra u Mostaru i Banjoj Luci”, istakao je popularni Vaha koji se na kraju slomio od emocija.
Također, nagradu za životno djelo (posthumno) dobio je i Salem Halilhodžić.
Priznanje ”Mirza Delibašić” pripalo je bivšem selektoru bh. košarkaškog tima Adisu Bećiragiću koji je sjajno vodio nacionalni tim na Evropskom prvenstvu.
Faruk Hadžibegić, bivši bh. selektor dobio je priznanje ”Ivica Osim”, dok je Nikola Vasilj, golman Zmajeva proglašen za nogometaša godine.
Priznanje košarkaš godine pripalo je bh. reprezentativcu i aktuelnom košarkašu KK Bosna –Edinu Atiću. Za ličnost decenije proglašen je nekadašnji bh. nogometni reprezentativac Senad Lulić.
Posebna zahvalnica dodjeljena je još jednom sportisti rođenom u Jablanici, a to je Mirza Teletović, nekadašnji košarkaški reprezentativac BiH. Nagrada humanitarac godine pripala je Jasminu Ligati. Priznanje za publicistički rad – novinarska djelatnost dobio je Kenan Šašić, dok su priznanje ambasador sporta dobili Irfan Peljto, najbolji bh. nogometni sudija i Bibija Kerla.
Dodijeljena i specijalna priznanja
Na manifestaciji u Jablanici dodijeljena su i specijalna priznanja. U kategoriji specijalna nagrada za ostvarene rezultate u 2025. godini dobitnici su: ITF reprezentacija BiH, Toni Miletić (judo), Mustafa Hebib (judo), Ismail Zolta (karate), Daris Džafo (karate), Amir Memišević (streljaštvo), Zakira Pušina (streljaštvo), Adnan Alagić (bodybuilding), Lamija Badžak (bodybuilding), Ismail Barlov (plivanje), Sabina Haračić (judo), Adna Lukač (judo), Ajša Adilović (judo), Aleksandra Samardžić (judo), Harun Sadiković (judo), Nikola Lubura (judo), Erol Nući (taekwondo), Anes Bostandžić (karate), Ada Avdagić (takewondo), Emina Sipović (karate), Elvedina Muzaferija (skijanje), Lana Pudar (plivanje), Nino Šeremet (takewondo), Ismail Đidić (karate), Amir Memišević (streljaštvo), Hana Mehanija (karate), Nejra Zukić (karate), Zerina Vrabac (plivanje), Amina Haznadarević (modni plesovi), Sejfo Šehović (dizanje tegova), Edin Sinanović (kick boks), Dragana Maksimović (kick boks), Adnan Reedžović (kick boks).
Specijlane nagrade za doprinos i razvoj sporta dobili su: Hajrudin Zekić (sjedeća odbojka), međunarodni turnir ”Borsa” (judo), Zdenko Klepić i Iva Klepić (karate), Streljački klub Sarajevo, Petar Klančir (bodybuilding) i Zijad Hodžić (boks).
Datum i vrijeme objave: 06.12.2025 – 21:33 sati





