Poznati meteorolog Marko Čubrilo, čije prognoze prate mnogi u regionu, oglasio se s upozorenjem za naredne dane.
Prema njegovim riječima, od danas će naše vrijeme početi značajno mijenjati opsežna ciklonska aktivnost koja dolazi s područja Jonskog i Jadranskog mora.
Očekuje se pretežno oblačno i vjetrovito vrijeme, s povremenim padavinama koje će zahvatiti šire područje regije do kraja sedmice.
– Od danas će na naše vrijeme početi utjecati opsežna ciklonska aktivnost nad širim područjem Jonskog i Jadranskog mora, koja će do kraja sedmice donijeti pretežno oblačno i vjetrovito vrijeme s povremenim padavinama.Danas će nad južnim Jadranom jačati južni vjetar, nad srednjim i sjevernim bura, južni vjetar će se pojačati u planinama, dok se nad Srbijom očekuje naglo jačanje korpe. Jači oblaci će zahvatiti zapadne, južne i jugozapadne dijelove regije, uzrokujući kišu, duž Jadrana i grmljavinu, dok će u ostatku regije biti uglavnom suho, samo sa slabom kišom u ponedjeljak, naveo je.
Više padavina očekuje se na istoku regije u petak ujutro, dok će u petak poslijepodne nove, obilnije padavine zahvatiti centralne dijelove regije.
U subotu će padavine biti najveće na istoku, a u nedjelju na sjeveru regije. Do petka navečer puhat će jak južni vjetar, bura i košava, koji će potom oslabiti, slabljenjem bure proširit će se na cijeli Jadran, dok će na kopnu početi slab sjeverni vjetar. Toplije danas i sutra sa maksimumima od +14 na istoku do oko +5 na zapadu regije, a za vikend malo hladnije, uglavnom od +4 do +8 stepeni Celzijusa, kazao je Čubrilo.
On navodi da od nedjelje slijedi jačanje anticiklona i stabilizacija te topljenje, posebno u gornjim slojevima atmosfere. Kako je dan već znatno kraći od noći, gubitak toplote tokom noći je značajan, pa se uz statičnu atmosferu stvaraju uslovi za temperaturnu inverziju koja bi formirala maglu u nizinama, dok će na planinama biti sunčano i toplo, tih dana bi se maksimumi kretali od +6 do +14 stepeni Celzijusa, a u maglovitim područjima oko +2 stepena Celzijusa.
– Do oko 18.12. postoji signal za relativno toplo vrijeme i rijetke, hladne, proračune koji se javljaju nakon 16.12. za sada nisu dovoljni da “povuku” srednju liniju proračunskog ansambla prema padu.Do oko 16. decembra gotovo sigurno nema prave zime, napisao je meteorolog.
Datum i vrijeme objave: 04.12.2025 – 16:21 sati





